حرم مطهر رضوی اماکن مقدسه حرم مطهر رضوی مراسم ویژه حرم مطهر رضوی برنامه های روزانه حرم مطهر رضوی احادیث معتبر حضرت ثامن الحجج (ع)

مراسم ویژه حرم مطهر رضوی

1. طرح معین الضعفا در حرم مطهر رضوی

خادمان بخش تحویل صندلی چرخدار با همکاری بخش امداد زائران ،در طرح زیارتی معین الضعفا که برای افراد سالخورده و معلول است یک روز در هفته با هماهنگی قبلی ،تعدادی از افراد معلول و سالخورده را که امکان تشرف به حرم مطهر را ندارند ،از نقاط مختلف شهر مشهد و حتی روستاها و شهرستان های اطراف با وسیله نقلیه آستان قدس رضوی ،بدون هیچ هزینه ای،با احترام کامل به زیارت می آورند وپس از آن به منزل شان باز می گردانند .بیماران آسایشگاه های مختلف سطح شهرمشهد هم با برنامه ریزی و کمک این بخش ،سالی یک یا دو نوبت به زیارت آقا علی بن موسی الرضا(ع) نایل می شوند.
2. مراسم تعویض پرچم گنبد مطهر و پوشش روی ضریح مطهر حضرت رضا علیه سلام

به مناسبت حلول ماه ربیع الاول، پرچم گنبد و پوشش روی ضریح مطهر رضوی تعویض می گردد. حرم مطهر همزمان با فرارسیدن محرم الحرام و در عزای سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله حسین (ع) سیاه پوش می‌شود. با فرارسیدن ماه ربیع الاول پرچم ها رنگ سبز به خود گرفته و با تعویض گل‌های فوق ضریح مطهر امام رضا (ع)، پوشش سیاه ضریح حرم مطهر نیز در نهایت ادب و احترام با پوشش سبز و پرچم گنبد نیز با احترام کامل توسط انتظامات حرم مطهر از رنگ سیاه به رنگ سبز تعویض می‌شود.
3. ولادت ختمی مرتبط حضرت محمد مصطفی صلوات الله علیه و آله

سنگین شد زمین به شکوهی که در آن شکوفا شد. در عظمت مردی به نام محمد که از ابد است تا سرمد. عزیزترین بود برای حضرت احد و بزرگ ترین بود رسولان خدا را به نام احمد.سبک شد زمین، که با آمدنش بار گناه جاهلیت از میان می‌رفت و کعبه، آن میراث ابراهیم خلیل، جان سبک کرد، از سنگینی سنگ‌هایی که به دروغ نام خدا بر خویش داشتند.جان‌ها سبک می‌شد از آلودگی‌هایی که بر… آیینه دل غبار می‌شدند و جهان سبک می‌شد به نسیم رحمت، که تقدیر کوچه‌ها شد، در زلال سلام محمد. که از مکه تا مدینه و از مدینه تا همه جا امتداد می‌یافت.پرشکوهست مدینه، در هنگامه‌ای چنین مبارک دوباره خندید، تا بخندد جهان در طلوع ماهی به نام صادق که آیینه گردان خورشید محمدی است.به مناسبت ولادت رسول مهربانی، حضرت محمد (ص) و ولادت رئیس مذهب شیعه، صادق آل محمد (ص)، حرم مطهر حضرت رضا (ع) چراغانی و سرشار از شور و شعف و شادی است. مراسم جشن و سرور و مدیحه سرایی و مولود خوانی در مدح پیامبر عظیم الشأن اسلام و امام صادق (ع) در این روز در رواق امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.فرخنده زاد روز مظهر اسرار الهی، مهبط انوار ایزدی، جلوه اسماء حسنای سرمدی، رسول رحمت، پیام آور کرامت و معدن دانش و طهارت پیامبر اعظم محمد مصطفی (صل الله علیه و آله ) و ولادت امام جعفر صادق علیه سلام به محضر امام زمان (عج) و امام رضا (ع) فرخنده باد.
4. زائران پیاده حضرت رضا ع
خوش به حال جاده هایی که با قدوم زائرانت بغض تنهایی خود را می شکنند و خاک پایشان را به سینه زخم آلود میزنند، که عمریست از طواف تو جا مانده اند.

جمال یار ندارد نقاب و پرده ولی                                 غبار بنشان تا نظر توانی کرد

بر آستان جانان گر سر توان نهادن                        گلبانگ سر بلندی بر آسمان توان زد

5. مراسم شب شهادت حضرت ثامن الائمه ع
خطبه شب‌ شهادت در صحن‌های انقلاب اسلامی و آزادی جلوه گاه عظمت دربار ولایت مدار حضرت رضا علیه سلام برگزار می‌شود. در شب شهادت حضرت رضا توسط تولیت عظمی آستان قدس رضوی از مقامات کشوری و لشکری و رجل و معاریف و خانواده معظم شهدا و ایثار گران و خدمه دعوت به عمل می‌آید که بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء در رواق مبارک دارالحکمه حضور به هم رسانند.

6. مراسم شام غربیان حضرت رضا (ع) در حرم مطهر رضوی

یکی از مراسم زیباو با شکوه که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی انجام می‌شود مراسم معنوی شام غریبان است که در شب شهادت حضرت رضا (ع) به ترتیب زیر بر قرار می‌گردد.

در شب شهادت که شام غریبان است تمام خدمه آستان قدس رضوی اعم از خدام، فراشان، دربانان، کفشداران و حفاظ قرآن در سازمان مرکزی آستان قدس رضوی اجتماع می نمایند. بعد از نماز مغرب و عشاء و آشنا شدن با اشعار حزن انگیز که باید در مسیر بخوانند، با نظمی خاص در حالی که چهارده نفر از دربانان با در دست داشتن لاله‌ها در دو طرف جلوی هیأت حرکت می‌نمایند و خدام، فراشان، دربانان و کفشداران با صفوف مرتب با در دست داشتن شمع روشن و خواندن نواهای حزن انگیز به طرف حرم مطهر رضوی حرکت می‌کنند. پس از ورود به صحن جمهوری اسلامی به محضر امام رضا علیه سلام تسلیت عرض می نمایند و بعد از مداحی مداحان اهل البیت و کسب فیض مراسم به پایان می‌رسد

مراسم با سخنرانی یک نفر واعظ شروع و پس از ذکر مصیبت، مدعوین به صحن انقلاب اسلامی که خدمه دور تا دور صحن با در دست داشتن شمع ایستاده‌اند، وارد می شوند و در ایوان نقاره خانه به حال خضوع می ایستند. خدمه اعم از خدام، فراشان، دربانان، کفشداران در جایگاه مخصوص با نظم خاص در حالیکه شمع در دست دارند می ایستند. ابتدا حفاظ و قاریان قرآن با در دست داشتن لاله و شمع روشن با حزن و اندوه و با لباس خدمت دسته جمعی مقابل خدمه و سایر مدعوین عبور می‌کنند و به مناسبت شب شهادت خطبه خوانی می‌کنند. خطبه به نام مبارک امام زمان (عج) ادامه پیدا کرده و با ذکر مصیبت خاتمه می‌یابد.