حرم مطهر رضوی اماکن مقدسه حرم مطهر رضوی مراسم ویژه حرم مطهر رضوی برنامه های روزانه حرم مطهر رضوی احادیث معتبر حضرت ثامن الحجج (ع)

معرفی برنامه های روزانه حرم مطهر
1. زیارت حضرت ثامن الحجج ع

زیارت کانون اصلی معرفت و جلوه گاه محبت و تبعیت. زیارت پیوند قلب و روح و جسم با امام است. زیارت قرار گرفتن در مدار عشق و ولایت است. پیوستن قطره به دریاست. جستجوی تشنه آب حیات به دنبال چشمه فضیلت و معنویت است. خود را در برابر آینه ولی قرار دادن و نقص‌ها و کمالات را سنجیدن است. توجه به ولی برای تقرب به خداست. زیارت معرکه تحول روح و جان و هنگامه توجه و رجعت است، به پاسداشت ولایت و امامت. ادای حق به نبوت و امامت است. تجلی محبت به ولی خداست. زیارت در سه بعد قلبی، کلامی و قدمی، یکی از نقطه‌های اصلی تجدید بیعت با ولی خدا در حیات و ممات است.

آنگاه که با گام دل به محضر امام می‌شتابی زمانی که از راه دور و یا نزدیک زبان به سلام بر او می‌گشایی و آن زمانی که پای در حرم ملکوتی و بارگاه او می‌گذاری دست بر سینه می‌نهی و دل و جان و جسمت را یکجا به او می‌سپاری و می‌گویی<< السلام علیک یا ولی الله>> تمام ملک و ملکوت، عرشیان و فرشیان، زمین و زمان با تو همنوا می‌شوند و زمزمه کلام و محبت سر می‌دهند و خدا می‌داندکه این زیارت‌ها چه اکسیر اعظم و کیمیایی شفا بخش است. زیارت هم مکتب معرفت است و هم محبت، هم مدرسه اطاعت و هم دانشگاه تزکیه و تربیت، هم جلوه گاه خودسازی و هم میعاد الفت و اخوت، هم هنگامه پرواز دل و جسم و جان و هم تجدید عهد با مقام نبوت و امامت و ولایت.

پیامبر رحمت و عدالت فرمود : هر کس مرا یا یکی از فرزندان مرا زیارت کند من هم روز قیامت او را دیدار می‌کنم و از حول و حراس آن روز نجاتش می‌دهم.
2. مراسم تحویل کشیک خدام در حرم مطهر رضوی

همه روزه پس ازپایان مراسم صفه درحدود یک ساعت بعد طلوع آفتاب که مدت خدمت کشیک قبلی به پایان رسیده و نوبت کشیک بعدی فرا می رسد تمام خدمه هر دو کشیک اعم از خدام و فراش و دربان معمولا در رواق دارالحکمه حاضر شده و در دو صف به ترتیب خدام و دربانان و فراشان با حالت خشوع و خضوع و احترام مقابل یکدیگر می ایستند .

در این موقع سر کشیک یا معاون کشیکی که خدمتش به اتمام رسیده و در اول صف و نزدیک روضه منوره قرار دارد با صدای رسا خطبه ای مبنی بر ستایش پروردگار و ثنای ائمه اطهار علیهم السلام و ذکر نام مبارک حضرت ثامن الائمه و امام زمان علیهما السلام و طلب مغفرت برای عموم مسلمانان و آرزوی سلامتی برای همه خدمتگزاران قرائت می نماید و بعد از خواندن خطبه تمام خدمه از اینکه توفیق این خدمتگزاری نصیب آنان شده است سجده شکر بجا می آورند و سپس خدمه کشیکی که خدمتشان به پایان رسیده با خدمه ای که خدمتشان شروع شده مصافحه می کنند
3. آئین جاروکشی حرم مطهر حضرت رضا (ع)

آیین سنتی جاروکشی صحن های حرم مطهر حضرت رضا (ع) , روزانه در دو نوبت صبح و عصر توسط خادمین بارگاه منور امام هشتم (ع) انجام می گیرد

آیین جاروکشی روضه منوره و رواق‌ها پس از برگزاری مراسم تحویل کشیک هر روز صبح برگزار می‌شود؛ به این صورت که جاروهای دسته کوتاه را در سینی بزرگی می‌گذارند و پس از پایان مراسم، خادمان و فراشان، جاروکشی را با مداحی آغاز می‌کنند. در مراسمی مشابه نیز، خدام با لباس‌های یک دست سرمه‌ای، جاروهای دسته بلند را برای جاروکشی در صحن‌ها به دست می‌گیرند و با نواي ” رضا جانم ” مراسم جارو صحن هاي حريم رضوي آغاز مي شود وهمراه آن اشعاری را به مناسبت توفیق خدمت گزاری در بارگاه منور رضوی، می‌سرایند. معمولاً زائرين هم پشت سر خادمان حركت مي كنند و هم نوا با آنان مي شوند، که صحنه‌های تماشایی را در دیدگان زائران به نمایش می‌گذارد.