بر اساس یک سنت دیرینه، گل‌های روی ضریح مطهر حضرت رضا(ع) هر روز صبح توسط سر کشیک خدام حرم مطهر تعویض و گل‌های تازه جایگزین می شود.
هر روز صبح قبل از ساعت 8، چهار دسته گل بسیار زیبا در چهار گوشه بالای ضریح مطهر حضرت رضا(ع) قرار می‌گیرد و گل‌های روز قبل به فراشان حرم مطهر تحویل می‌شود.
این گل‌ها که در گلدان‌های فلزی با روکش طلایی قرار دارند، از مرغوب‌ترین انواع گل‌ها هستند که توسط متخصصین پرسابقه و باسلیقه در فن گل‌آرایی سازمان باغات آستان قدس رضوی آماده و در اولین ساعات هر روز به حرم مطهر حضرت رضا(ع) منتقل می‌شود.
گل‌های مورد استفاده در ضریح مطهر از انواع شاخه بریده شامل گلایل، مریم، میخک، رز، ژربرا، مارگریت و زنبق انتخاب می‌شود که این گل‌ها بسیار مقاوم و زیبا بوده و برای مدت 24 ساعت علیرغم ازدحام جمعیت و گرمای سطوح فوقانی ضریح مطهر، با طراوت باقی می‌مانند.
این گل‌های زیبا طی مراسمی خاص و در میان آوای دلنشین صلوات زائران بارگاه منور رضوی در بالای ضریح مطهر حضرت رضا(علیه‌السلام) قرار می‌گیرد. گل‌های جمع‌آوری شده از روی ضریح مطهر، توسط فراشان حرم مطهر همراه با زیارت‌نامه مخصوص حضرت رضا(علیه‌السلام) بسته‌بندی می‌شود و این بسته‌ها هر روز صبح طی مراسم خاصی در محل دارالقرآن آستان قدس رضوی واقع در صحن جمهوری اسلامی حرم مطهر، به عنوان سوغاتی معنوی به زائران اهدا می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *